Etyka sytuacyjna prawnika

Autor: Marcin Pieniążek

Rok wydania: 2008
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-7334-997-1

Pobierz Etyka sytuacyjna prawnika w formacie pdf.

Książka jest interesującym głosem w dyskusji poświęconej etyce zawodów prawniczych, a równocześnie oryginalną próba całościowego spojrzenia na tę problematykę.

Pierwsza część podręcznika porusza podstawowe zagadnienia etyki prawniczej (m.in. kwestie zasadności jej kodyfikacji). Celem części drugiej jest usytuowanie etyki zawodowej radcy, notariusza czy sędziego na tle etyk zawodowych innych profesji, tj. etyki medycznej i etyki biznesu. Trzecia, najważniejsza część pracy prezentuje ogólna teorie etyki prawniczej, nazwana etyka sytuacyjna prawnika.

Etyka sytuacyjna prawnika to taka etyka zawodowa, która kładzie nacisk na osobista decyzje w sytuacji dylematu etyczno-zawodowego . W przypadku prawnika decyzja ta wiąże się z odniesieniem do uniwersalnych wartości (takich jak sprawiedliwość czy tajemnica zawodowa), przez wzgląd na osobisty kontakt z kimś, kogo prawnik ma sądzić, bronić albo oskarżać. Taka koncepcja etyki zawodowej nawiązuje do dorobku trzech wielkich przedstawicieli etyki fenomenologicznej – Maxa Schelera, Nocolaia Hartmanna i Józefa Tischnera.

Publikacja adresowana jest do prawników praktyków, teoretyków prawa, studentów, a także do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniem etyk zawodowych.